بازگشت

یک شیوه رایج در خرید و فروش خانه و آپارتمان یا هر ملک دیگری خرید و فروش به صورت وکالتی است که در مطالب قبلی به آن پرداختیم. انتخاب این شیوه از سوی افراد مختلف، دلایل متفاوت دارد.اما یک سوالی که مطرح می شود این است که وقتی می گوییم وکالت بلاعزل ، منظور از بلاعزل چیست؟

منظور از وکالت بلاعزل یعنی وکالتی که طرفین حق از بین بردن آن را ندارند. وکالت بلاعزلی که در خرید و فروش معاملات ملکی مطرح می شود، وکالتی است که فروشنده به خریدار می دهد تا خود او کارهای اداری و ثبتی انتقال سندمانند گرفتن استعلام های ثبتی و مفاصا حساب های شهرداری و در نهایت ثبت سند را انجام دهد.

اما باید به این موضوع خیلی مهم توجه کنیم که گرفتن وکالت بلاعزل از فروشنده به معنای انتقال مالکیت به خریدار نیست! این تصور نادرستی است که بین مردم رواج دارد.

                                                  

خرید خانه یا آپارتمان با وکالت بلاعزل چه مشکلاتی دارد؟

  1. بعضی از مردم فکر می‌کنند چون وکالت، بلاعزل است، پس هیچ وقت از بین نخواهد رفت و برای همیشه معتبر بوده و وکیل می‌تواند هر زمانی بخواهد سند را به خود منتقل کند. اما این تصور نیز اشتباه است. وکالت بلاعزل بافوت فروشنده یا خریدار از بین می رود.
  2. چون با دادن وکالت بلاعزل هنوز خریدار مالک نشده است، احتمال کلاهبرداری از سوی فروشنده بسیار بالا می رود. ممکن است فروشنده به کلی منکر قرارداد بین خود و خریدار شود و چون توافقات شفاهی بوده، برای خریدار بسیار سخت می شود که ثابت کند فروشنده ملک را به او فروخته است.
  3. به همان دلیل که فروشنده هنوز مالک است، ممکن است طلبکاران او با گرفتن برگه اجراییه توقیف کنند و خریدار چیزی ندارد که ثابت کند فروشنده ملک را به او فروخته است.

  1. بازگشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات